A kertépítés, álmunk megvalósulása
Miután végeztünk kertünk megtervezésével, jöhet a lényegi munka, amikor a rajzból életre kelnek gondolataink.
A lépések sorrendje megegyezik a tervezésnél betartott sorrenddel, mindig a nagyobb munkából haldunk a kisebbe; a durvábból a finomabb felé:
1; FÖLDMUNKÁK, TÜKÖRKIEMELÉSEK. a domborzat kialakítása, szükséges gögrök kiásása, utaknak tükörkiemelés az alapozáshoz. A nagyobb gödröket gépekkel lehet gyorsan létrehozni, az utak vízszintbeállítása után a tömörítés is csak gépileg oldható meg profi szinten. (A tervezéskor ezeket a költségeket is vegyük figyelembe!)
2; UTAK KIALAKÍTÁSA, MEGÉPÍTÉSE a tükörkiemelés után a betonozással, kavics-, mulcs-, vagy murva terítésével véglegesítjük.
3; A különféle KERTBERENDEZÉSI TÁRGYAK elhelyezése. A szökőkutat, padokat, s egyébb eszközöket (játszótéri játékok is) a stabilitás érdekében érdemes beton alapba önteni a lábazatot. Így mindig bizutonságosak lesznek, nagyobb szél sem borítja fel őket.
4; A legvégső, s talán legszebb munka a fűmagvetés a megfelelően előkészített terepre, s az egyéb (virágágyi, talajtakaró növények, fák, cserjék) NÖVÉNYEK ÜLTETÉSE. Ezek adják a kert lelkét, teszik élővé azt! a virágágyakat megfelőlen kell előkészíteni az ültetés előtt: alapos ásást követően a gyomok kiszedése, s gondosan el kell gereblyézni a területet!
Az egyes növények ültetése:
A különböző csoportokhoz tartozó növények ültetési szabályai kissé eltérőek. vagyük ezeket sorban:
1; HAGYMÁK, GUMÓK: A csomagoláson (papír, vagy műanyag tasakokon) általában fel van tűntetve az ajánlott sor- és tőtávolság, általában a nagyobb hagymáknál is elég 20x20 cm.-t tartani. Ültetőfával kisebb gödröt fúrunk, abba ejtjük bele a hagymát / gumót. Utána betakarjuk. Általában a hagyma , vagy gumó körméreténél mélyebbre ne ültessük, mert akkor vagy nem, vagy csak nagyon soká fog kibújni.
virághagymák kála gumója hagymagumó
2; PALÁNTÁK: Az előnevelt kész palántákat már csak a végleges helyükre kell ültetnünk. Az eladótól meg lehet kérdezni az ajánlott sor- és tőtávot, ami függ a növekedési erélytől is. A bokrosabban fejlődő virágok között nagyobb távolságot hagyjunk, legyen elég helyük egészségesen fejlődni. Amelyik növény pedig inkább felfelé terjeszkedik, oszloposan nő, azt ültethetjük sűrűbben is! A felásott talajon kezünkkkel, vagy ültetőlapáttal kis árkot készítünk, olyan mélységűt, hogy a növény gyökere kényelmesen csünjön. A palántát az egyik kezünkkel végig tartjuk, a másikkal pedig a kiásott földet a gyökér köré egyengetjük. Amikor a gyökér és a szár találkozásáig (a gyökérnyakig) föld borítja a növény gyökerét, akkor vagyunk kész. Ha földlabdával ültetünk el valamit, azt csak a megfelelő mélyen kiásott gödörbe tesszük, s köré egyengetjük a kiásott földet. Ekkor a földlabdáról majd lassan kezd továbbterjedni a gyökérzet a talajba, de ültetés előtt nem szabad megbolygatni, mert azt a növény megsínyli.
3; FÁK, CSERJÉK: Itt a földlabdát nem szabad semmiképpen megbolygatni! Ezek a növények kaphatók műanyag cserépben, de fekete neilon konténerben is! Óvatosan kell leszedni a cserepet/ konténert róluk, hogy a gyökér ne séréljön! Ezután kiássuk a gödröt, ahová ültetni szeretnénk. Külön teszükk ásáskor a feltalajt és az altalajt! A kiásott gödörbe alulra szervestrágyát, vagy Osmocote-t (műtrágya dísznövényeknek) teszünk, majd beleállítjuk a növényt, lehetőleg egyenesen. Itt jó ha van egy segítőnk, aki tartja a facsemetét, cserjét, amíg mi visszatemetjük a gödröt. De a feltalajt alulra, az altalajt pedig felülre kell tenni ekkor!!!
facsemete + ültetése kis cserje
MINDEN ESETBEN ALAPOSAN TÖMÖRÍTENI KELL A TALAJT ÜLTETÉS UTÁN, HOGY A NÖVÉNY JOBBAN RÖGZÜLJÖN! A FÁK, CSERJÉK ESETÉBEN TAPOSHATUNK IS. ÜLTETÉST KÖVETŐEN BEISZAPOLVA, ALAPOSAN ÖNTÖZZÜNK!!!!!!