A szobanövények
A lakásainkban tartható növények között találhatunk virágzó és nem virágzó növényeket. Ezutóbbiakat levéldísznövényeknek hívjuk.
Amikor megveszünk egy cserepes növényt, az igényei felől érdeklődjünk az elárusítóhelyen annak érdekében, minél tovább élvezhessük díszítőértékét a virágunknak.
Fényigény szempontjából megkülönböztetünk árnyéki, félárnyéki és fényigényes fajokat. a fényigényes növényeket érdemes ablakba helyeni, főleg ha a lakás északi, nyugati tájolású, így kevesebb napfényt kap.
fényigényes félárnyéki árnyéki
(Clorophytum) (Zaminocoklas) (Hosta)
Vízigény alapján vízigényes, közepes vízigényű és szárazságtűrő növények közül választhatunk. Szerintem itt érdemes a páraigényt is megemlíteni, mivel ez is nedvességnek számít. A három kategória megegyezik.
vízigényes washington-pálma száraztűrő a kínai pálma-Yucca
A hőmérséklet alapján hideg- és fagytűrő, mérsékelt éghajlati, melegigényes- és melegtűrő növények léteznek. A hideget elviselőfajok (fenyők, télálló kaktuszok) a tundrákról, északabbról származnak, a meleget szeretők pedig a mediterrán- és trópusi vidékekről.
a mák hidegtűrő az Aecmea trópusi növény
Mindemmellett el kell mondani, hogy az alapfajok és egyes fajtáik között igen nagy eltérések is lehetnek a nemesítők munkájának köszönhetően
A tápanyagigény figyelembevétele a legfontosabb, legalábbis erre nagyon ügyelni kell! A mészkerülő növényt ne ültessük meszes talajba, de a mésztűrőt sem érdemes tiszta meszes közegben nevelóni. Él ugyan, de nem lesz a legszebb! Csak szenvedni fog! A kimondott mészigényes fajok kerüljenek ilyen talajba!
Ugyancsak a fentebb leírtak szerint járjunk el a savas talajt igénylők, savtűrők, illetve savkerülők tekintetében. Csakúgy, mint a szikes talajt tűrők, -kedvelők, és -kerülők ápolásánál.